Geçirkenlik Testleri & Koruma Oranları

Geçirgenlik Testleri Nasıl Yapılır?

Koruyucu önlükler X ışınını geçirmez değil, kalınlığı ölçüsünde koruma sağlamak için kullanımaktadır. Mevcut şartlarda kliniklerimizde kullanılan koruyucu önlüklerin kullanım amacı imaj tüpü ya da kasete düşen doğrudan X ışınını hiç geçirmemek değil normal çalışma koşullarında personelin çalışma alanındaki saçılan (sekonder) radyasyondan maksimum korumasını sağlamaktır.

Röntgen ile test için bilinmesi gerekenler;

1) Röntgen filmi normalde beyaz şeffaf renktedir. Onu karartan ışık veya X ışınıdır.

2) Röntgen filminin üzerine X ışını düştüğünde düşen kısımlar siyah tonda görülür.

Radyasyon koruyucu önlük X ışınının arka tarafa geçmesine engel olmak için olduğuna göre;

  a) Röntgen kasetinin üzerine koruyucu önlük konularak film çekildiğinde uygulanılan X ışını dozu ve kurşun önlük kalınlığı ile doğru orantılı olarak ışın geçirecek ve filmde kararma olacaktır.

  b) Sırasıyla, yukarıda X ışını tüpü altında koruyucu önlük onun altında metal makas veya anahtar ve daha sonra kaset olduğunda;

  c) Üstten X ışını verildiğinde, kurşun önlüğün geçirdiği kadar ışın kasete ulaşır, makasın olduğu yerde kalan ışını makas kestiği için metal makasın beyaz imajı filmde izlenir. Filmde diğer alanlar koyu renk izlenir.

  d) Filmin çok ışın ulaşan yerleri çok, az ışın ulaşan yerleri az kararacaktır.

  e) Makasın görülmemesi, ancak koruyucu önlüğün hiç ışın geçirmediği kadar az dozda X ışını verilmesi ya da uygulanan dozda kurşun önlüğün hiç ışın geçirmeyecek kadar kalın olması halinde mümkün olacaktır.

Not: TENMAK Hastane Röntgen bölümlerinde Kalite Sorumlularına Kurşun Önlüklerin her altı ayda kontrol edilmesini tavsiye eder, bu kontrol;

a) Skopi veya Röntgen ile kırılgan, delik ve yırtık kontrolü yapılmasını,

b) Geçirgenlik kontrolü için diz çekiminde uygulanan 53 KW ve 13 mas ile kurşun önlüğü kaset üzerine koyup üstüne de metal makas, anahtar ile çekiminin yapılmasını, yapılan çekimde metal parçanın bu dozda, filme yansımaması gerektiğini tavsiye eder.

Farklı bir görüntü ancak farklı bir dozun verilmesi, yanlış bir yerleşim veya kaset de oluşabilecek elektrostatik alanın filme yansıması doğrultusunda olabilir.

Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

KORUMA ORANLARI

Aşağıda tabloda bulunan koruma oranları Direk X-Ray ışını olarak yapılmıştır. Ancak koruyucu önlüklerin asıl koruma amacı Sekonder yani saçılan radyasyona karşı korumadır. Bu tablo saçılan radyasyon ile mukayese edildiğinde koruma değeri %99,9’a ulaşacaktır.
Radyasyon Koruma değerleri 100 kV

%
Lead 0,50 MM
%
LEAD FREE 0,50 MM
%
Bİ-LAYER 0,50
× Whatsapp İletişim Hattı